„Jurgi, šildyk žemę... Jurgi, paleisk rasą...“

Tarsi išgirdęs šventės –mugės pavadinimą, balandžio 23-osios rytas išaušo nors ir vėjuotas, bet saulėtas, pakėlęs nuotaiką šventės dalyviams, o ypač organizatoriams.Šventės  svečiai ir dalyviai ne tik pirko, bet ir  paukštelius mėgdžiojo, vaidinimus rengė, šoko ir dainavo,apeigų klausėsi ir jose dalyvavo. Šventę atrakino ir pavasarį paleidoJorio daina,ruošta muzikos mokytojos Rasos Burinkienės.Jurginių 2015  misija - Jurginių apeigos. Juk į pirmąją pievų žalumą išgenant galvijus,po tvarto slenksčiu padedami du marginti kiaušiniai –  jurgučiai –  ir užrakinta spyna, -  kad galvijai taismetais būtų riebūs, vislūs,o vilko nasrai užrakinti.Jugučius marginti padėjo Sonata Daugirdienė, o mokė vyriausieji Marijampolės kraštotyros muziejaus muziejininkai - Danutė Katkuvienė ir Laurynas Bernotas. Šie savo pamoką pavadino ,,Augalinės simbolikos reikšmė lietuvių tautodailėje ir etnokultūroje  “. Stilizuotą jurgutį su klasių atstovais „surideno“ logopedė Aušra Šmulkštienė, pasirėdžiusi puikiais tautiniais drabužiais.

Per Jurgines nevaliajudinti žemės:sėti ar arti...Pagal seną paprotį šiądien,  šiukštu,  net ir medžio šakelę nulaužti. Tikima, kad nulaužta beinamo parnešta  šaka, gali gyvate pavirsti ir užtraukti nelaimę visiems ten esantiems.

   Tikrų tikriausius piemenukus suvaidino svečiai iš „Vaivorykštės“ lopšelio-darželio,  „Ančiukų“ ir „Aitvarų“ grupių. Marijampolės „Smalsučio“ pradinės mokyklos vaikai su mokytoja Birute surengė  pavasarišką pasirodymą, pilną paukštelių čiulbesio.

Apeiginės duonos ritualo neleido užmiršti auklėtojos Jūratė  Kuncevičienė ir Jūratė Paitian, bei mokyklos-darželio pavaduotoja ugdymui Nijolė Jurgelaitienė. Pagal visas Jurginių tradicijas jų keptoje duonoje puikavosi įkepti kiaušiniai.

 Turėjom ir arkliaganių žemės degantį lopinėlį, po kuriuo lobio ieškojo klasių atstovai su mokytoju Evaldu ir 4a klase.

  Balandžio 23-oji dar ir Pasaulinė knygos diena. Puikiai pavyko akcija“ Padovanok bibliotekai knygą „ -  džiaugėsi bibliotekininkė Lina Tamošaitienė.

Daug prekių buvo įvairių įvairiausių net saldumynų būta pačių saldžiausių. Kad širdis neapsaltų,

arbata visus dalyvius vaišino ūkio dalies vedėja Danutė.  Na, o šventę liudijo  Marijampolės savivaldybės administracijos Mokolų seniūnijos seniūnė Eglė Plikaitienė.

 Manau jog šis renginys, skirtas etnografinių regionų metams paminėti, su kaupu išpildė organizatorių lūkesčius ir idėjas.

Ačiū visiems.

Daiva Bingelienė

Marijampolės vaikų lopšelis-darželis “Ąžuoliukas”

 .